etiketa dzarek

13.10.2018 oslavujeme tretie narodeniny - príďte ochutnať zadymeného Džarka!

 

Rauchbier, zadymené pivo, je pivný špeciál bavorského typu, ktorý preslávil mesto Bamberg. Patrí mu samostatná pivná kategória (ako aj pilsner, märzen, weizen, porter). Údené pivá bambergského typu sa vyrábajú zo špeciálne zadymených sladov, v ktorých sa pri sladovníckom procese zachytia dymové zložky zo spaľovaného bukového dreva.

Pivo sa vyznačuje medeno–gaštanovou farbou, krémovou penou, lákavou zadymenou vôňou (keď si privoniate, spomeniete si na udiareň, kde sa údia všakovaké špeciality). Jedná sa o pivo silne kvasničné, chuťovo výrazne štipľavo–údené, charakterovo stredne silné, ale s plným telom a suchšími tónmi.

 

 

bambergO tom, že Bamberg a Rauchbier patria k sebe, svedčí Schlenkerla, najviac navštevovaný tradičný pivovar s bohatou históriou (prvá zmienka v roku 1405) v tomto malebnom franskom meste. Kto sem nezavíta a neochutná prenikavú nezameniteľnú chuť „ Aecht Schlenkerla Rauchbier “ (pravého dymové piva zo Schlenkerly), akoby v Bambergu ani nebol. Slovo Schlenkerla sa stalo pre Bamberg akýmsi čarovným slovíčkom, i keď mnohí už ani nevedia, ako vlastne vzniklo. Obyvatelia stredovekého Bambergu volali sládka vtedajšieho pivovaru kvôli jeho krívaniu, šuchtavej chôdzi, ktorá bola následkom úrazu, das Schenkerla, čím dali meno celému pivovaru.

 

Rauchbier zo Schlenkerly je tmavé 13,5-stupňové pivo spodného kvasenia s cca. 5,1% alkoholu. Existujú síce aj silnejšie pivá, ale napriek tomu ho netreba podceňovať, pretože už nejeden zákazník odišiel kvôli nemu (ako pôvodný sládek pred stáročiami) krivkajúc, motajúc sa domov.

 

aechtDymová aróma a stopy chuti po údenine vznikajú vďaka dymu z horiaceho bukového dreva, ktoré sa používa na sušenie sladu, ktorý je sušený priamo nad otvoreným ohňom. Slad je horúcim vzduchom z ohňa vysušený a získava svoju typickú arómu. Aj napriek vynájdeniu modernejších a cenovo výhodnejších technológii sušenia sladu uchovali v Schlenkerle stáročnú tradíciu, vďaka ktorej má pivo nezameniteľnú chuť a vôňu. Následne je slad varený s chmeľom a zrie aj v súčasnosti v pôvodných 600-rokov starých kamenných pivniciach pod Bambergom.

Fajnšmeker ho pije pomaly a s pôžitkom. On vie, že druhá Seidla (polliter) chutí lepšie ako prvá, a tá tretia ešte lepšie ako obe predošlé! Pije ho ráno, na obed či večer k miestnym špecialitám (Schäuferla či Bratwürste), sám alebo hlavne v spoločnosti, pretože Aecht Schlenkerla Rauchbier robí ľudí zhovorčivejšími a spája známych s neznámymi, miestnych s cudzincami.

 

Počas pobytu v hornom Bavorsku (región s najvyššou hustotou pivovarov na svete – návštevu vrelo odporúčam všetkým pivárom 😊) som neobišiel ani toto malebné mestečko a okrem iných pivovarov som zavítal aj do Schlenkerly ochutnať pravé Rauchbier a miestne špeciality, čo ma inšpirovalo, a preto som sa rozhodol uvariť toto špeciálne pivko aj v našom Pivovare Drotár pri príležitosti (i keď sa to nezdá) jeho už tretích narodenín, ktoré spoločne oslávime 13.10.2018!

 

schlenkerla 1

schlenkerla 2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

podpivnik dzarekTohtoročný výročný špeciál – jemne zadymená 17°, ktorý momentálne zreje v zrecích tankoch, dostal meno Džarek (pre tých, ktorí nevedia: toto slovo označuje drotárskeho učňa). Navyše, pri príležitosti narodenín pivovaru potešíme aj zberateľov pivných suvenírov - vydávame novú etiketu aj podpivník, a to práve s džarkom!

Verím, že Vám jemne zadymený Džarek zachutí a s tradičným pozdravom pivovarníkov "DAJ BOH ŠŤASTIA" sa na Vašu návštevu tešíme spolu s celým kolektívom Pivovaru Drotár