pivovar drotar 13

V Pivovare Drotár sme pre Vás uvarili novinku – zadymené pivo!

 

Ako spomienku na jediný čadčiansky pivovar, Panský pivovar, ktorý bol definitívne zatvorený v dôsledku veľkého požiaru práve pred 135 rokmi, sme v Pivovare Drotár pre Vás uvarili špeciál – zadymené pivo, pripravené zo zadymeného sladu, ktoré môžete ochutnať v reštaurácii nášho pivovaru už od začiatku marca!

 

 

 

 

Drotar SchenkerlaKde je dym, tam je aj oheň!

A to obzvlášť platí pre legendárne dymové pivo – Rauchbier. Slad použitý na výrobu týchto pív je sušený nad rašelinovým alebo bukovým dymom (v minulosti nad otvoreným ohňom v peciach s bukovým drevom). Práve aromatický dym prechádzajúci cez slad mu dodáva jeho jedinečnú chuť a špecifickú vôňu.

K vzniku Rauchbier sa viaže legenda, ktorá hovorí, že toto špecifické pivo vzniklo vlastne vďaka náhode. Na začiatku 15. storočia počas ničivého požiaru v malom pivovare v mestečku Bamberg oheň pohltil takmer všetky zásoby sladu až na pár vriec, ktoré síce ostali ohňom nedotknuté, avšak zadymené. Keďže nešťastný sládek pivovaru bol veľmi chudobný, nemohol si dovoliť tieto zadymené vrecia vyhodiť, a tak z nich aj napriek obavám uvaril pivo, ktoré následne jeho zákazníkom zachutilo natoľko, že ho začal variť pravidelne. Odvtedy svet pozná ,,dymové“, v Čechách ,,kouřové“ pivo a v Nemecku ,,Rauchbier“. Rauchbier je obľúbené práve v Nemecku a známe ako špecialita z Bambergu, starobylého mesta ležiaceho v Bavorsku, kde je varené tradičnou receptúrou už vyše 600 rokov v pivovaroch Schlenkerla a Brauerei Spezial a čapované v miestnych krčmičkách.

 

drotar tank

Zadymený Drotár 13° z Pivovaru Drotár

U nás v Pivovare Drotár sa Vám, našim zákazníkom, neustále snažíme prinášať na výčapný pult nové špeciálne pivá s výnimočnou chuťou, medzi ktoré už čoskoro pribudne práve dymové pivo Zadymený Drotár 13°, svetlý nepasterizovaný a nefiltrovaný ležiak, uvarený zo 4 druhov českých sladov, 2 druhov žateckých chmeľov, kvasníc spodného kvasenia a kysuckej vody s celkovou dobou zrenia 35 dní.

 

Veríme, že novinku Zadymený Drotár 13° s osobitou chuťou k nám prídete ochutnať!
A komu bude chuť tohto piva pripadať s prvým krígľom neobvyklá, ten sa môže riadiť starým bambergským porekadlom: ,,Druhý krígeľ chutí lepšie ako prvý a ten tretí je zas chuťou lepší ako druhý."

S pozdravom „DAJ BOH ŠŤASTIA“ sládek pivovaru Drotár